Icerige atla

Euro Bölgesi

Kıbrıs'ta Maaş Artışı Euro Bölgesi Ortalamasını Geride Bıraktı
Ekonomi ⭐ 80

Kıbrıs'ta Maaş Artışı Euro Bölgesi Ortalamasını Geride Bıraktı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), euro bölgesinde ücret artışlarının 2026 ve 2027 başında istikrarlı seyredeceğini açıklarken, Kıbrıs'ta işçi maaşları yükselmeye devam ediyor. Ancak çalışanların çoğunluğu hâlâ ulusal ortalamanın oldukça altında kazanıyor.

26 görüntülenme
Euro Bölgesi'nde Para Arzı Büyümesi Hızlanırken Krediler Sabit Kaldı
Ekonomi 📰 60

Euro Bölgesi'nde Para Arzı Büyümesi Hızlanırken Krediler Sabit Kaldı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Haziran ayında euro bölgesinde para arzı büyümesinin hızlandığını, hanehalkı ve şirketlere verilen kredilerin ise genel olarak değişmediğini açıkladı. Bu durum, özel sektör kredi koşullarında sürekli bir genişlemeye işaret ediyor.

29 görüntülenme
Euro Bölgesi Net Tasarrufu 2026'nın İlk Çeyreğinde 902 Milyar Euro'da Sabit Kaldı
Ekonomi 📰 60

Euro Bölgesi Net Tasarrufu 2026'nın İlk Çeyreğinde 902 Milyar Euro'da Sabit Kaldı

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) son çeyreklik raporuna göre, euro bölgesinde net tasarruf 2026'nın ilk çeyreğine kadar olan dört çeyreklik dönemde 902 milyar Euro'da neredeyse değişmeden kaldı. Bu dönemde net finansal olmayan yatırım azalırken, hanehalkı net borç verme oranı önemli ölçüde arttı.

27 görüntülenme
Kıbrıs'ta kredi kullananlar uzun vadeli sabit faizli kredilere yöneliyor
Ekonomi ⭐ 75

Kıbrıs'ta kredi kullananlar uzun vadeli sabit faizli kredilere yöneliyor

Kıbrıs Merkez Bankası'nın yayımladığı yeni bir rapora göre, Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası döngüsü Kıbrıs'ta kredi yapısını kökten değiştirdi. Özellikle konut kredilerinde uzun vadeli sabit faizli ürünlere yönelim, borçlanma koşullarını euro bölgesi ortalamasına yaklaştırdı. Raporda, kredi-mevduat faiz makasının daraldığı ve para politikası aktarımının daha kademeli hale geldiği vurgulandı.

28 görüntülenme
Euro Bölgesi İşletmeleri Daha Yüksek Borçlanma Maliyetleri Bildirdi
Ekonomi ⭐ 78

Euro Bölgesi İşletmeleri Daha Yüksek Borçlanma Maliyetleri Bildirdi

ECB'nin SAFE anketi, 2026'nın ikinci çeyreğinde euro bölgesi işletmelerinin daha sıkı kredi koşulları ve yüksek borçlanma maliyetleriyle karşılaştığını ortaya koydu. İşletmelerin net %42'si banka kredilerinde faiz oranlarının arttığını belirtirken, KOBİ'ler ve büyük firmalar arasında krediye erişimde farklılaşma gözlemlendi. Enflasyon beklentileri istikrarlı kaldı.

27 görüntülenme
Avrupa'nın Dijital Euro Projesi: Nedir, Nasıl Çalışacak?
Ekonomi ⭐ 75

Avrupa'nın Dijital Euro Projesi: Nedir, Nasıl Çalışacak?

Avrupa Parlamentosu, AB hükümetleri ve Avrupa Komisyonu arasında dijital euroya ilişkin kurallar için müzakereler başladı. Hedef, yıl sonuna kadar nihai yasanın çıkarılması ve Avrupa Merkez Bankası'nın 1 Ocak 2027'de dijital euroyu resmen onaylaması. Dijital para biriminin 2029'da kullanıma sunulması bekleniyor.

45 görüntülenme
ESM Raporu: Kıbrıs'ın Maliyesi Pandemiden Bu Yana En Fazla İyileşenler Arasında
Ekonomi ⭐ 75

ESM Raporu: Kıbrıs'ın Maliyesi Pandemiden Bu Yana En Fazla İyileşenler Arasında

Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) yayımladığı Euro Bölgesi İstikrar İzleme 2026 raporuna göre, Kıbrıs'ın da aralarında bulunduğu beş ülke, pandemiden bu yana kamu maliyesinde kayda değer iyileşme sağladı. Raporda, bu ülkelerin kamu borcunu azalttığı ve bütçe açıklarını daralttığı belirtilirken, diğer euro bölgesi ülkelerinin ise aynı başarıyı gösteremediği vurgulanıyor.

28 görüntülenme
Kıbrıs'ta konut kredileri faiz artışına rağmen yükseldi
Ekonomi ⭐ 78

Kıbrıs'ta konut kredileri faiz artışına rağmen yükseldi

Kıbrıs Merkez Bankası verilerine göre Mayıs 2026'da yeni konut kredileri bir önceki aya göre artarak 145,50 milyon avroya yükseldi. Ortalama faiz oranı ise aynı dönemde yüzde 3,73'ten yüzde 4,06'ya çıktı. Toplam net yeni krediler 361,90 milyon avro olarak gerçekleşti.

41 görüntülenme
Euro Bölgesinde Hanehalkı Tasarruf Oranı 2026 Başında Sabit Kaldı
Ekonomi 📰 65

Euro Bölgesinde Hanehalkı Tasarruf Oranı 2026 Başında Sabit Kaldı

Eurostat verilerine göre, Euro Bölgesi'nde hanehalkı tasarruf oranı 2026'nın ilk çeyreğinde yüzde 14,3 ile değişmedi. Tüketim ve harcanabilir gelirdeki benzer artışlar oranı sabit tutarken, hanehalkı yatırım oranı hafif geriledi, şirket kâr payları düştü ancak iş yatırım oranı yükseldi.

35 görüntülenme
Kıbrıs'ta Enflasyon Oranı %4'e Çıktı
Ekonomi ⭐ 80

Kıbrıs'ta Enflasyon Oranı %4'e Çıktı

Kıbrıs'ta enflasyon oranı Haziran 2026'de %4'e çıktı. Bu oran, Mayıs'taki %3.5'ün üzerinde ve euro bölgesinin ortalama enflasyon oranının üzerinde. Avrupa Birliği'nin istatistik ofisi Eurostat tarafından yayınlanan verilere göre, tüketici fiyatları Haziran ayında aylık bazda %0.8 arttı.

40 görüntülenme
Euro Bölgesi Jeopolitik Gerginlikler Nedeniyle Büyüme Yavaşlamasıyla Karşı Karşıya
Ekonomi ⭐ 70

Euro Bölgesi Jeopolitik Gerginlikler Nedeniyle Büyüme Yavaşlamasıyla Karşı Karşıya

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, artan jeopolitik gerilimler ve enflasyon baskıları karşısında faiz oranlarını 25 baz puan artırdıklarını açıkladı. ECB, 2026 yılı için yüzde 0,8'lik düşük bir GSYİH büyümesi öngörürken, enflasyonun ancak 2028'de yüzde 2 hedefine ulaşmasını bekliyor. Lagarde, gelecekteki faiz kararlarında veri odaklı ve toplantı bazlı bir yaklaşım izleyeceklerini vurguladı.

35 görüntülenme
Euro Bölgesi Nisan'da 16 Milyar Avro Fazla Verdi
Ekonomi 📰 55

Euro Bölgesi Nisan'da 16 Milyar Avro Fazla Verdi

Avro bölgesi cari işlemler hesabı Nisan 2026'da 16 milyar avro fazla verdi. Bu rakam, mal ve hizmet fazlalarıyla desteklenirken, ikincil gelir açığıyla kısmen dengelendi. Yıllık bazda ise fazla bir önceki yıla göre azalarak 269 milyar avroya geriledi.

42 görüntülenme
Euro Bölgesi Ticaret Dengesi Açığa Düştü
Ekonomi 📰 65

Euro Bölgesi Ticaret Dengesi Açığa Düştü

Euro bölgesi, Nisan 2026'da 1 milyar avro mal ticaret açığı verdi. Bu rakam, Nisan 2025'te kaydedilen 8,7 milyar avroluk fazlaya göre sert bir düşüş anlamına geliyor. İthalat fiyatlarındaki artış ve enerji açığının genişlemesi ticaret dengesini olumsuz etkiledi.

46 görüntülenme
Euro Bölgesi'nde hanehalkı kredileri istikrarlı, para arzı yavaşlıyor
Ekonomi 📰 55

Euro Bölgesi'nde hanehalkı kredileri istikrarlı, para arzı yavaşlıyor

Avrupa Merkez Bankası'nın Nisan 2026 verilerine göre Euro Bölgesi'nde geniş para arzı M3'ün yıllık büyüme oranı yüzde 2,7'ye geriledi. Hanehalkı kredileri yüzde 3,0 ile sabit kalırken, şirketlere verilen krediler hafif artış gösterdi.

62 görüntülenme
Tüketici enflasyon algısı sıçrarken büyüme beklentisi zayıflıyor
Ekonomi 📰 60

Tüketici enflasyon algısı sıçrarken büyüme beklentisi zayıflıyor

Avrupa Merkez Bankası'nın Nisan 2026 tüketici beklentileri anketi, euro bölgesi hanehalklarının enflasyon algısında belirgin bir artış olduğunu gösterdi. Algılanan enflasyon yüzde 3,5'ten yüzde 4,0'a yükselirken büyüme beklentileri daha da kötüleşti ve kredi koşulları sıkılaştı.

56 görüntülenme
Euro Bölgesi Banka Değerlemeleri Finansal Krizden Bu Yana Görülmemiş Seviyelere Ulaştı
Ekonomi 📰 55

Euro Bölgesi Banka Değerlemeleri Finansal Krizden Bu Yana Görülmemiş Seviyelere Ulaştı

Avrupa Merkez Bankası analistleri, euro bölgesi bankalarının piyasa değerinin 2025 boyunca yaşanan dramatik yükselişin arkasındaki etkenleri açıkladı. Banka değerlemeleri, küresel finansal krizden önce görülen seviyelere ulaştı. Yüksek faiz oranları, artan kârlılık ve hissedar ödemelerindeki yükseliş bu çıkışın başlıca sebepleri olarak öne çıktı.

55 görüntülenme
Güney Kıbrıs'ta işsizlik nisan ayında yüzde 3,2'ye geriledi
Genel ⭐ 70

Güney Kıbrıs'ta işsizlik nisan ayında yüzde 3,2'ye geriledi

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs'ta işsizlik oranı nisan ayında yüzde 3,2'ye düştü. Bu oran, mart ayında yüzde 3,3 olarak kayıtlara geçmişti. Avrupa genelinde ise işsizlik oranları değişmedi.

68 görüntülenme
İran Savaşı Euro Bölgesi'nde Ukrayna Tarzı Enflasyon Dalgası Yaratmıyor
Ekonomi ⭐ 72

İran Savaşı Euro Bölgesi'nde Ukrayna Tarzı Enflasyon Dalgası Yaratmıyor

Reuters'ın 175 Euro Bölgesi şirketinin bilanço görüşmesi üzerinde yaptığı analiz, şirketlerin yalnızca üçte birinin İran savaşına yanıt olarak fiyat artırdığını gösterdi. Zayıf ekonomi şirketlerin fiyatlama gücünü kısıtlıyor ve bu durum 2022'deki Ukrayna sonrası şoktan belirgin biçimde farklı.

70 görüntülenme
AVMB raporu: Kıbrıs veri kalitesi sorunlarıyla karşı karşıya olan ülkeler arasında
Ekonomi 📰 65

AVMB raporu: Kıbrıs veri kalitesi sorunlarıyla karşı karşıya olan ülkeler arasında

Avrupa Merkez Bankası, yayımladığı en son iki yıllık istatistiksel kalite değerlendirme raporunda Kıbrıs'ın veri raporlamasındaki ciddi zayıflıkları sürdürdüğünü belirtti. Rapor, Kıbrıs'ın aylık verilerinin kalite ve tutarlılığında euro bölgesi şeffaflık standartlarını karşılayamadığına dikkat çekti. Malta ile birlikte Kıbrıs'ın veri kalitesini iyileştirme konusunda zorluklarla karşılaştığı vurgulandı.

59 görüntülenme